Pokud se letos nechystáte péct cukroví, nebo potřebujete nějaký mls pro chlapy, aby nepojedli do vánoc všechno cukroví, myslím že perníková buchta je to pravé ořechové. Je to rychlé, snadné, výborné a hlavně vám to provoní byt, jako kdyby jste pekly perníčky 🙂

Na internetu najdeme hoodně receptů. Já dělala hrozně dlouho jeden recept a jiný jsem ani neměla potřebu zkoušet. Jednou mi ale vyskočil super dobrý recept, který byl do nebes vychvalovaný, tak jsem ho teda zkusila. Buchta byla nízká, hutná a přijde mi, že neměla ani chuť. Do té doby jsem nevěřila, že se dá na perníku vůbec něco zkazit. Jediné co mě však zaujalo, bylo přidání do těsta povidla. Trošku jsem poupravila množství ingrediencí a hurá, výborný perník byl na světě.

Buchta díky povidlům není vůbec suchá, naopak je krásně vláčná a nadýchaná. Tak hurá do toho 🙂

Budeme potřebovat

  • 350 g polohrubé mouky
  • 180 g hladké mouky
  • 340 g cukru krupice
  • 1 a 1/2 kypřícího prášku (občas se mi podaří tam vysypat dva a nic se nestane)
  • 2 lžíce kakaa
  • 3 lžičky perníkového koření
  • 600 ml mléka
  • 2 vejce
  • 200 ml oleje
  • 1 lžíce povidel

Buchtu peču na velkém plechu, který má zhruba 42×34 cm.

  1. Jako první doporučuju si vytáhnout mléko a vajíčka aspoň hodinku předem z lednice, ať mají pokojovou teplotu.

2. Všechny suché ingredience si promícháme v jedné misce. Proč je to důležité? Jde hlavně o kypřící prášek, který nám v tekutině ztrácí svoje účinky. Proto je důležité, aby byl pečlivě rozmíchaný. Pokud budeme těsto dlouho míchat, buchta nám nejspíš nevyskočí, tak jak jsme si představovali a nebude nadýchaná.

3. Pokud jako já, využijete na přípravu těsta robot, doporučuji tenhle nádstavec. Já to jednou dělala (ani nevím proč) šlehací metlou a moc dobře to nedopadlo 😀

Já používám robot od značky kenwood, je tedy dost možné, že se nástavce u každé značky liší, vyberte tedy nástavec podobný tomuhle.

4. Do suché směsi přidáme vejce a ostatní tekuté ingredience, společně s povidly.

5. Důkladně směs rozmícháme.

6. Na plech vyložený pečícím papírem vlijeme těsto.

7. A šup sní do trouby. Těsta obsahující kypřící prášek opravdu nemůžeme nechat jen tak odložené na kuchyňské desce, nebo si ho snad dělat dopředu.
Jednou se mi stalo, že až jsem dala do trouby těsto, vzpomněla jsem si, že tam není olej 😀 riskla jsem to tedy, těsto přeléla znovu do mísy, olej přidala a šup sní do trouby. Buchta nejen že nevyběhla, ale dokonce se zdrcla, nejspíš to bylo tím, že jsem ponáhlala a olej špatně rozmíchala, k tomu nefunkční prášek do pečiva a nepovedené dílo bylo na světě.

8. Pečeme na 180°C zhruba 20 minut.