Nepečené tyčinky jsou krásně vláčné, měkké, bez přidaného cukru a navíc se nemusíte bát, že si na nich vylámete zuby! 😀 Což se někdy u těch pečených může stát.

Proč domácí?

Myslím, že není třeba velkého vysvětlování. Víme jaké a jak kvalitní potraviny jsme si tam dali. Což je k nezaplacení. A když už jsme u toho placení, cenově to samozřejmě vyjde levněji 🙂


  • 100 g oříškového másla (arašídové, kešu, mandlové)
  • 100 g ovesné vločky
  • 50 g strouhaného kokosu
  • 200 g vypeckovaných datlí

Datle si alespoň na 15 minut namočíme do vody, budou se nám pak lépe mixovat

Pokud by jste si chtěli vytvořit domácí arašídové máslo, není v tom žádná věda. Budete potřebovat 100g arašídů, lžičku oleje, lžičku medu nebo sirupu. Pak vše jen rozmixujeme. Směs můžete mixovat úplně do hladka tzv. pomazánka, nebo v tom můžete nechat kousky arašídů. Délka mixování záleží na mixéru. Já mám obyčejný mixér, který opravdu nestál majlant a zvládl to za 5 minut.

Mixér určitě neschováváme. Ještě si rozmixujeme datle (BEZ VODY) a ovesné vločky. Ani jednu ingredienci, kterou jsme mixovali, nemusíme mít dokonale rozmixovanou (ani máslo). Krásně pak kousky např. oříšků v tyčince vyniknou.

Všechny suroviny dáme do misky a vypracujeme těsto. Pokud by na vás bylo malé sladké, klidně si přidejte např. javorový sirup. Ale za mě není potřeba. Datle směs krásně spojí a osladí.

Směs krásně drží pohromadě. Tyčinky se nerozpadají.

Těsto si můžete rozdělit po zhruba 50g a vznikne vám 9 tyčinek. Jedna tyčinka pak bude mít 215kcal.

Něco málo o těch kupovaných

Člověk by čekal, že v dnešní době, kdy se všechno opravdu hodně řeší, ať už kvalita potravin, tak všechny trendy tipu – bio, vegan, fitness, budou výrobky bez zbytečných, nezdravých věcí. Bohužel, ne vždy tomu tak je.

Popravdě, já si zas tak nepotrpím na tom, jestli něco obsahuje palmový tuk, přidaný cukr, éčka apod. Jen mě občas naštve, když se některé výrobky propagují jako ty nejzdravější a nakonec z obalu zjistíte, že k tomu mají opravdu daleko. Když si například koupíte brambůrky, počítáte s tím, že to není zrovna zdravá bomba 😀 Pak šáhnete po tyčince, která na obalu uvádí jak je zdravá, ideální pro váš den a nakonec zjistíte, že jste si klidně mohli dát horalku a vyšlo by vás to na stejno 😀

Takže malá rada na závěr. Pokud budete hledat tyčinky, které mají opravdu kvalitní složení, spíše bych hledala ve zdravé výživě. A zatím se mi docela osvědčilo, čím méně známá značka, tím lepší složení.